Život se pomalu vrací do normálu. Podpora středních a malých podniků i živnostníků je v běhu. Vlády pumpují do ekonomiky peníze. Je konec krize na dohled? Nebo teprve budeme účet sčítat, a jak bude vysoký?
Akciové trhy už odmazaly přes polovinu původních ztrát. Roste nám investiční apetit? Jsou zajímavé příležitosti, do kterých se vyplatí ještě nastoupit? A jaká odvětví jsou určitě passé na několik let, z pohledu úspěšné investice?
Nejen na tyto otázky jsme hledali odpověď na další telekonferenci.
Zdá se mi, že finanční trh je absolutně odpojen od makroekonomické situace (hlavně tedy v USA). Je to jen můj pohled? Vidíte ještě nějaký potenciální pokles v následujících měsících?
Petr Sklenář: Riziko, že se ceny finančních aktiv odtrhnou od reálného vývoje, je na finančních trzích téměř nepřetržitě přítomné. Chci říct, že to není nic nového. Ceny finančních aktiv vedle reálné ekonomiky (přes hospodářské výsledky firem) ovlivňují i kroky centrálních bank, tedy snižování úrokových sazeb a v případě Fedu téměř nekonečné dodávání likvidity.
U finančních aktiv je pak nutné oddělit od sebe dluhopisy a akcie. Na dluhopisy kroky centrálních bank mají přímý dopad (snižování úrokových sazeb, nákupy, přidávání likvidity), výrazně tedy snižuje rizika finančních problémů firem a tedy i jejich schopnost splácet své dluhy. Jinými slovy velká část dluhopisového trhu má pro svůj poslední vývoj oporu v reálných krocích centrálních bank.
U akcií je to složitější, protože centrální banka lapidárně řečeno, tržby a zisky firem nezachrání.
V současnosti stále panuje velká nejistota a ani samotné firmy nedokáží odhadnout, jak na ně ekonomický vývoj dopadne. Proto rizikovým faktorem mohou být výsledky za 2Q, které budou zveřejňovány od začátku července. Rizikem je, že firmy budou nuceny omezit či úplně rušit dividendy a zpětné odkupy akcií.
Není to trochu umělé zachraňování trhu, když FED pumpuje tolik peněz do ekonomiky?
Petr Sklenář: Ano, to je podstata hospodářské politiky, tedy svými nástroji ovlivňovat ekonomický vývoj v dané zemi. Centrální banka má standardní nástroj - úrokové sazby, které když vyčerpá, tak reaguje v poslední dekádě injekcemi likvidity (lidově tiskem peněz). V současnosti zásadní rozdíl je, že Fed nové peníze do systému pumpuje bez jakéhokoliv limitu a omezení, kdy jediným kritériem je posouzení Fedu, že je to tak třeba.
Přišla protikorekce na akciích, myslíte si, že to je jen důsledkem tištění FEDu?
Petr Sklenář: Podle mého názoru, série bezprecedentních kroků Fedu v druhé polovině března, hlavně bezlimitní a časově neomezené QE, zásadně změnilo situaci na finančních trzích. Začaly klesat rizikové přirážky, rozmrzat kreditní trhy a postupně se otočily i akcie. Hrály roli i další faktory (fiskální stimuly, kroky dalších centrální bank), ale krok Fedu byl nejzásadnější.
Hrozí krach např. Itálie, případně eura a co by to znamenalo pro ČR z hlediska kurzu koruny, akciového trhu, hospodářských vztahů apod.?
Petr Sklenář: Itálie bude patřit mezi země, která zaznamenají velmi hluboký ekonomický propad a i kvůli velké váze turismu v tamní ekonomice. S tím budou spojena i výrazná rizika finanční a asi i systémová. Následně jak Itálie tuto krizi zvládne, bude hodně záviset, jakou podporu jim poskytne zbytek eurozóny, a to hlavně ze strany ECB. Je to hodně o politické ochotě než ekonomických možnostech. Samozřejmě jakýkoliv hlubší systematický otřes v eurozóně by byl velmi negativní pro celou Evropu včetně české ekonomiky a české koruny.
Co by se muselo stát, aby došlo na J&T Money a J&T Bond k dalšímu výraznějšímu poklesu jako jsme viděli?
Martin Kujal: Zkusím si zaspekulovat: obecně další nečekaná událost podobně velkého rozsahu jako COVID-19. Druhá vlna COVID-19, kterou bychom nebyli schopni zvládnout výrazně lépe než vlnu první. Ekonomická deprese takového rozsahu, že ani nulové sazby a státní pomoc by nezabránila masivním firemním bankrotům.
Zaujala mě splatnost dluhopisu Vale, rok 2042? Můžete to prosím okomentovat?
Martin Kujal: Vale je velká, stabilní a málo zadlužená společnost. Riziková přirážka na těchto dlouhodobých dluhopisech byla výrazně atraktivnější než na jejich dluhopisech s kratší splatností.
Čím je způsobený rozdílný vývoj fondů HIGH YIELD II a HIGH YIELD MONEY MARKET v posledních týdnech?
Martin Kujal: Rozdílným zastoupením směnek a dluhopisů v portfoliích těchto fondů. Směnky mají kratší splatnost a přecenění nebylo tak výrazné jako u dluhopisů.
Kdy si myslíte, že se fondy vrátí na předkrizové hodnoty?
Martin Kujal: Je to pokud o věštění z křišťálové koule a berte to tedy s rezervou. Vzhledem k vnitřnímu potenciálu (průměrnému výnosu do splatnosti) fondů by to při nezměněných cenách aktiv na trhu trvalo ještě cca půl roku. Reálně to bude rychleji, protože čekám nárůst cen podnikových dluhopisů.
Myslíte si, že nyní sebevědomé nemovitostní fondy se po přecenění také silně zatřesou?
Milan Vaníček: Z mého pohledu bude velmi záležet na konkrétním fondu respektive na tom, jaká aktiva daný fond obsahuje. Dokážu si představit například retailové prostory (nákupní centra), které současná situace může zasáhnout i z delšího pohledu např. přeceněním nájemních smluv. Pak takové fondy mohou zaznamenat za letošek negativní přecenění aktiv.
Naopak si však rovněž dokáži představit typy nemovitostí (např. rezidenční obsazené bydlení v dobrých lokalitách), kterých se současná situace nedotkne.
Široká portfolia s výraznou diverzifikací a vhodnými aktivy by měly mít dopad minimalizovaný.
Doporučili byste ještě vyčkat s jednorázovou diversifikovanou investicí kvůli očekávanému propadu, nebo raději ihned zainvestovat? Zajímají mě, jak dluhopisy, tak akcie.
Michal Semotan: Doporučili bychom rozložit investici alespoň na 2-3 části, a pak si myslím, že nakoupit první část této investice dává smysl. V průběhu 2. a 3. kvartálu při zveřejnění hospodářských výsledků firem bych pak na základě těchto čísel doinvestoval.
A co koruna? Jaký je váš odhad budoucího vývoje?
Petr Sklenář: Krátkodobě ani střednědobě (týdny, 2-3 měsíce) žádná rozumná predikce není možná s ohledem na pokračující vyšší volatilitu. Téměř poslední 2 měsíce koruna k euru kolísá v širokém pásmu kolem 27,2 CZK/EUR (teď je opět těsně pod 27,0 CZK/EUR) a rychlou změnu bych nečekal. Úplně nelze vyloučit, že se koruna krátce nedostane i přes 28 CZK/EUR. Postupně jak se ekonomika rozjede (asi až od 3Q), tj. obnoví exportní průmysl, by koruna měla začít velmi pozvolna posilovat a vrátit se postupně na 26,5 CZK/EUR do konce roku.
Zmínili jste, že očekáváte spíše ekonomický návrat ve tvaru U. Jak podle vás trhy kalkulují s tím, že by mohla nastat, v posledních dnech dost často zmiňovaná možnost, že se COVID-19 na podzim vrátí v druhé a ještě silnější vlně?
Petr Sklenář: Oživení ve tvaru „U“ je dáno čistě ekonomickým vývojem, tj. nebere v úvahu další výrazný vliv Covid-19. Epidemiologicky si situaci netroufám vůbec komentovat. Pokud by přišla další vlna, tak to negativně oživení omezeni a pak by vývoj spíše připomínal tvar „W“.
Jak si vede fond J&T RENTIER?
Martin Kujal: Ve fondu J&T RENTIER jsme před propadem trhů podvažovali akcie (váha 40 %). Korekce trhů jsme využili k prodeji státních dluhopisů v portfoliu a místo nich jsme dokupovali akcie až do výše 60 %. Největší pokles byl 19,5 %, ke konci dubna už fond polovinu ztráty smazal. Potenciál fondu vnímáme nyní jako atraktivní.
Zmiňovali jste, že investice do ETF na ropu není dobrá. Nestojí za to zařadit ropu do portfolia s delším horizontem, kdy jsou (byly) ceny na minimu?
Petr Sklenář: Nejde jen o ETF fondy, ale jakékoliv finanční nástroje, které kopírují cenu ropy. Podobné komoditní nástroje vzhledem k jejich technické povaze nejde „vysedět“. Pokud bude na fyzickém trhu s ropou existovat převis nabídky nad poptávkou, tak každé přerolování kontraktů bude přinášet u zmíněných investičních nástrojů ztrátu, protože prodávají za nízkou cenu kontrakt před splatností a naopak za vyšší cenu nakupují následující kontrakt (prodávají „za levno“ a nakupují „za draho“). A naopak pak nepřijde fáze, který tento vývoj „dorovná“. Například cena ropy WTI za roky 2016 a 2017 celkově vzrostla o 63 % (45 % v 2016 a 12 % v 2017), ale ceny finančních nástrojů kopírujících cenu ropy jen o 9 %. Většinu rozdílu tvořila ztráta z rolování kontraktu a nikdy se tato mezera nedovřela a ani nedovře.
Proč TEVA? Ceny se v minulém roce hodně propadly a na trhu nejsou moc dobré reference.
Michal Semotan: Akcie společnosti Teva jsme zařadili do portfolia během březnových výprodejů na úrovních 7-8USD na akcii. Z našeho pohledu široké spektrum produktů, světový lídr ve výrobě generik, inovativní výrobky pro respirační onemocnění, nervový systém a další, včetně léků na migrény – to je opravdu silné
portfolio produktů, které si zvláště v dnešní době najde svoji poptávku. Probíhající restrukturalizace společnosti, snížení zadlužení a růst provozní marže jsou pak dalším důvodem, proč jsme do Tevy nastoupili.
Upozornění: Webové stránky a uvedené články obsahují informace z české i světové ekonomiky nebo představují názory osob zaměstnaných v J&T BANKA, a.s., J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s., nebo ve společnostech s nimi propojených („Společnosti“), a vychází z aktuálně dostupných informací v čase jejich vyhotovení. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Společnosti nenesou žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací zde uvedených. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.
Informace o minulém výnosu nejsou spolehlivým ukazatelem skutečné budoucí výkonnosti. Pro získání čistých hodnot výnosů musí investor zohlednit zejména účtované poplatky a případnou míru zdanění, která závisí na osobních poměrech investora a může se měnit. S investičními nástroji je spojeno riziko kolísání aktuální hodnoty investované částky a výnosů z ní a není zaručena návratnost původně investované částky.
Společnosti výslovně upozorňují na skutečnost, že tyto stránky a uvedené články mohou obsahovat informace tykající se investičních nástrojů nebo emitentů, u kterých mají své vlastní zájmy, zejména má přímou či nepřímou účast na těchto subjektech nebo provádí operace s investičními nástroji tykajícími se těchto subjektů. Společnosti upozorňují, že u daného investičního nástroje mohou vystupovat jako tvůrce trhu. Pravidla pro řízení střetu zájmů upravující postupy pro řízení střetu zájmů v případě činnosti J&T Banky, a.s., jakožto tvůrce trhu jsou zveřejněna na internetových stránkách www.jtbank.cz.